۲۸ تیر ۱۳۹۷

آموزش اینفوگرافیک

اینفوگرافیک کم خونی و عادت های بد غذایی

عادت های بد غذایی که موجب کم خونی می شود

نوشیدن چای و قهوه:

مطالعه‌ها نشان داده‌اند نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه ترکیب‌های فنولیک دارند که مانع جذب آهن در دستگاه گوارش می‌شوند. به علاوه، در چای ترکیب دیگری به نام تانن وجود دارد که جذب این ماده‌معدنی را به میزان قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. به این دلیل توصیه می‌شود بلافاصله بعد از خوردن موادغذایی حاوی آهن‌ یا وعده‌غذایی اصلی، این نوشیدنی‌ها را میل نکنید.

زیاده‌روی در مصرف لبنیات:

است موادغذایی‌ای مانند ماست و دوغ را که اغلب در کنار غذا سرو می‌شوند، با غذاهای گوشتی‌ای نظیر کباب که منبع عالی آهن هستند، میل نکنید. البته این توصیه به کسانی است که بیشتر در معرض کم‌خونی ناشی از فقرآهن هستند؛ مانند کودکان و نوجوانان، زنان باردار و…

رژیم‌های غذایی گیاهخواری:

برخی افراد از خوردن گوشت و سایر موادغذایی با منشاء حیوانی امتناع می‌کنند و در واقع رژیم غذاییشان از نوع گیاهخواری است و کمتر به سراغ انواع گوشت می‌روند، بنابراین خطر بروز کمبود آهن در آن‌ها بالاست. با وجودی که حذف کامل منابع آهن و دریافت این ماده‌مغذی از طریق مکمل توصیه نمی‌شود اما این افراد چاره‌ای ندارند جز مصرف قرص‌های آهن تا بتوانند تاحدودی نیازشان به این ماده‌مغذی را جبران کنند.

تغذیه‌نشدن با شیرمادر:

جالب است بدانید بچه‌هایی که کم وزن‌ هستند یا حتی زود‌تر از موعد به دنیا می‌آیند، نیاز به آهن بیشتری دارند و آنهایی که با شیرمادر تغذیه نمی‌کنند، بیش از دیگران در معرض کم‌خونی ناشی از فقرآهن قرار دارند. علت این موضوع آن است که بررسی‌ها نشان داده‌اند جذب آهن موجود در شیرمادر راحت‌تر از آهن موجود در شیر خشک غنی شده است بنابراین چه بهتر که بچه‌ها حداقل تا ۱ سالگی با شیرمادرشان تغذیه شوند.

مصرف‌نکردن دانه‌ها و مغز‌ها:

برخی از این موادغذایی مانند کنجد، تخم کدو حلوایی و فندق مقادیر قابل‌ملاحظه‌ای آهن دارند که نخوردن آن‌ها در میان‌وعده‌ها و مصرف خوراکی‌هایی که در دسته تنقلات قرار می‌گیرند، می‌تواند زمینه‌ساز کم‌خونی ناشی از فقرآهن باشد.

در اینفوگرافیک کم خونی و عادت بد غذایی را توسط تیم ساخت و طراحی اینفوگرافیک رازکلیک ساخته شده است اگر علاقه مند به مقاله های آموزشی اینفوگرافیک هستید بخش مقاله آموزشی اینفوگرافیک را در سایت رازکلیک مشاهده بفرمایید.

No votes yet.
Please wait...

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل خود را وارد کنید