۲۸ تیر ۱۳۹۷

آموزش اینفوگرافیک

قسمت ۷: از علم دیداری سازی اطلاعات چه می دانید؟

قسمت 7: از علم دیداری سازی اطلاعات چه می دانید؟

.

پژوهشگران در رابطه با پردازش اطلاعات توسط چشم ها، چه می گویند؟

پژوهش های مغز در زمینه ی کارکرد بینایی و راه هایی که از طریق آن ها با استفاده از چشم، اطلاعات را پردازش می کنیم، منطقی قانع کننده را برای استفاده از اینفوگرافیک در ارتباطات کسب و کار نشان می دهد.

قسمت 7: از علم دیداری سازی اطلاعات چه می دانید؟

.

شکبه ی پیچیده ی بینایی!

بخش عظیمی از مغز را بینایی تشکیل می دهد. بنابراین حدود ۵۰٪ از مغز (مستقیم یا غیر مستقیم)، به عمکرد بینایی اختصاص داده شده است. شبکه ی سلول ها،‌سلول های عصبی و بافت هایی که این فعالیت را بر عهده دارند، بسیار گسترده اند.

.

دنیای شگفت انگیز چشم ها!

شبکیه که داخل چشم است، به تنهایی از بیش از ۱۵۰ میلیون سلول ساخته شده است. علاوه براین، سلول های عصبی که مسئول فعالیت های بینایی هستند و بخش بزرگی از مغز را دربرگرفته اند، تقریبا ۳۰٪ از سلول های خاکستری مغز را تشکیل می دهند. به عبارت دیگر، سلول های عصبی فقط ۸٪ برای حس لامسه و ۳٪ برای حس شنوایی به کار گرفته می شوند.

.

ساده تر بفهمیم!

با توجه به این همه پیچیدگی در سیستم بینایی مغز، باید به دنبال راهی ساده برای درک آسان پدیده ها گشت. از طرفی می دانیم که پردازش اطلاعات به وسیله ی اینفوگرافیک پیچیدگی کم تری نسبت به متن خالص داشته باشد.

در اینفوگرافیک ها هر حرفی در یک واژه، در اصل یک نماد است. بنابراین برای خواندن متن، ابتدا باید مغز مطابق با حروف و شکل های ذخیره شده در حافظه، مانند یک رمزگشا عمل کند. بنابراین، مغز باید چگونگی قرار گرفتن حروف برای تشکیل یک واژه، چگونگی تشکیل جمله ها با استفاده از واژه ها و چگونگی قرار گرفتن جمله ها برای تشکیل پاراگراف ها را تشخیص دهد. اگرچه تمام این ها در کسری از ثانیه صورت می گیرد. اما این فرآیند در مقایسه با عملکرد مغز در مقابل تصاویر، تقریبا به تلاش ذهنی بیش تری نیاز دارد.

.

چرا تصاویر سریع تر از متن پردازش می شوند؟

یکی از دلایلی که ما می توانیم تصاویر را سریع تر از متن پردازش کنیم، شیوه ی به کارگیری اطلاعات توسط مغز است. پردازش داده ها از تصویر به صورت آنی صورت می گیرد، حال آن که پردازش یک متن به شیوه ای خطی است. بنابراین استفاده از اینفوگرافیک این امکان را به شما می دهد که از نظر فیزیکی راحت تر با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را منتقل کند.

.

اینفوگرافیک نوعی احساس آرامش در ذهنی که نسبت به اطلاعات بی تفاوت شده است، ایجاد می کند!

مسئله ای تقریبا جادویی درباره ی اطلاعات دیداری وجود دارد. بسیار آسان است. این جمله به معنای واقعی کلمه است. اگر شما در انبوهی از اطلاعات در حال جستجو هستید، مواجه شدن با یک گرافیک زیبا یا دیداری سازی داده ها نوعی تسکین همچون پاک سازی در جنگل است.

.

وقتی پای تازگی به میان می آید!

مغز انسان طوری طراحی شده که در جستجوی مسائل مختلف و متفاوت است. ذهن را هم چون دیسک سخت رایانه در نظر بگیرید. برای آن که مغز هوشیار بماند و عملکرد آن موثر باشد، حافظه ی آن نمی تواند کاملا پر بماند. برای حفظ سرعت پردازش بهینه، مغز داده های ورودی را فیلتر می کند و تقریبا بلافاصله پس از دریافت آن، به دور ریختن ۹۹٪ از تمام اطلاعات حسی پایان می دهد. یکی از مولفه های کلیدی فرآیند فیلتر کردن، ارزیابی تفاوت اطلاعات ورودی با آن چه مغز به دیدن آن عادت کرده است، می باشد. اطلاعات تازه و غیرعادی توجه مغز را جلب می کند. اینفوگرافیک فرصتی برای کسب و کار شماست تا عناصر جدید و منحصر به فردی را به اطلاعات اضافه کرده و برای مخاطبان خود ارائه کند.
گردآورنده مطالب: مجموعه رازکلیک / طراحی اینفوگرافیک: حمیدرضا خاتونی

.

حمیدرضا خاتونی، سریع ترین گرافیست!!!

آدرس سایت: www.razclick.com
کانال تلگرام: razclick@
صفحه اینستاگرام: razclick

No votes yet.
Please wait...

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل خود را وارد کنید