۲۹ تیر ۱۳۹۷

آموزش اینفوگرافیک

قسمت ۱۵: چند کلاس سواد آماری دارید؟!

.

.

قسمت 15: چند کلاس سواد آماری دارید؟!

.

سواد آماری چیست؟

سواد آماری، فرآیندی است که طی آن انتخاب می کنیم که چه چیزی را اندازه گیری کنیم و چگونه یافته هایمان را مقایسه کرده و ارائه دهیم. ساده به نظر می رسد. اما از آن جا که آمارها برای نشان دادن افراد حقیقی، مکان ها و اشیاء استفاده می شوند، شیوه ی خلاصه شدن آن ها می تواند تفاوت بسیاری در چگونگی درک مخاطب از موضوع ایجاد کند.

.

سواد آماری را جدی بگیرید!

مثال زیر از میلو شیلد، استاد مدیریت بازرگانی در دانشگاه آگسبرگ، به توضیح اهمیت سواد آماری کمک می کند.

او معتقد است که همه ی ما می دانیم که ۶ به علاوه ۷ می شود ۱۳ و این که ۶۰% به علاوه ۷۰% می شود ۱۳۰%. بنابراین، اگر یک شرکت دارای ۶۰% سهام بازار در شرق ایالات متحده آمریکا و ۷۰% از سهام بازار غرب ایالات متحده آمریکا باشد، سهم بازار او در کل ایالات متحده آمریکا چقدر می باشد؟

ریاضی می گوید ۱۳۰% است. اما همه ی ما می دانیم که اشتباه است. سهام بازار معنا و ماهیت خاصی دارد. بنابراین در آمار، تغییرات کوچک در علم نحو می تواند تغییرات بزرگی در معانی ایجاد کند.

.

قسمت 15: چند کلاس سواد آماری دارید؟!

.

نمونه گیری یعنی همه چیز!!!

تام وبستر بر اساس تجربه ی خود در زمینه ی پژوهش بازار، یک دیدگاه ویژه از سواد آماری را که وابسته به نمونه گیری است، ارائه می دهد.

وی می گوید:«اگر من ۳۰۰ نفر از کاربران توئیترم را برای یک نظرسنجی آنلاین به عنوان نمونه انتخاب کنم، و سپس آن ها را به عنوان آمریکایی، گزارش دهم، مرتکب جرم و جنایت فاحش اطلاعاتی شده ام.»

او هم چنین معتقد است:«اگر پژوهشی آنلاین از کاربران توئیتر و پژوهشی تلفنی از آمریکایی های مسن تری که از فیس بوک استفاده می کنند را انجام دهم. با این حال بسیاری از اینفوگرافیک هایی که می بینم مفاهیم نامرتبط را در سراسر اینفوگرافیک خود جا می دهند.»

از طرفی وبستر معتقد است که این نوع مقایسه ها خطرناک هستند، زیرا می توانند به راحتی اطلاعات نادرست ارائه دهند:«حتی کسانی که آن را یک نقطه برای رسیدن به نمونه ی متفاوت بین عناصر گوناگون اینفوگرافیک می دانند، مقصر هستند. هنگامی که دو چیز را کنار هم قرار می دهیم، مغز ما می خواهد آن را مقایسه کند، حتی اگر آن دو قابل مقایسه نباشند.»
گردآورنده مطالب: مجموعه رازکلیک

.

حمیدرضا خاتونی، سریع ترین گرافیست!!!

……

آدرس سایت: www.razclick.com
کانال تلگرام: razclick@
صفحه اینستاگرام: razclick

No votes yet.
Please wait...

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل خود را وارد کنید